Шкільні події

Понедельник, 26 Октябрь 2015 00:00

Engagier dich! – Збережи енергію!

Автор 
Оцените материал
(0 голосов)

 

Наша школа стала учасником українсько-німецького проекту “Engagier dich! – Збережи енергію!”

             Проект “Engagier dich! – Збережи енергію!”, розроблений німецьким Ґьоте-Інститутом у Києві разом з Асоціацією «Енергоефективні міста України», якраз і спрямований саме на підліткову аудиторію в Україні. Його основна ідея - це підвищення обізнаності школярів з питань енергоощадності  та  засад функціонування громадянського суспільства за допомогою інтегрованого вивчення німецької мови та інших предметів. 

 

Вчителі німецької мови та фізики шкіл, які виявили бажання взяти участь у проекті “Engagier dich! – Збережи енергію!” пройшли у вересні спеціальний тренінг з використання сучасних інтерактивних методів навчання в Ґьоте-Інституті в Києві. При цьому кожна школа-учасник проекту отримала “Energiekiste” - невелику валізу, повну демонстраційного обладнання (разом з інструкціями німецькою мовою) для проведення дітьми експериментів з відновними джерелами енергії, оцінювання умов комфорту в приміщенні тощо. Участь у тренінгу взяли також так звані «мультиплікатори» – вчителі з вищезгаданих міст, які раніше набули в Ґьоте-Інституті необхідні кваліфікації з виконання проектів у школах. За його підсумками кожна команда підготувала попередній варіант програми майбутніх проектних днів у своїй школі.

Проектні дні у нашій школі відбулись з 13 по 16 жовтня.

 Проект «Збережи енергію!» для нас – це новий крок для самореалізації та творчості, для успішної його реалізації було обрано групу найактивніших учнів, які готові заощаджувати і виявили бажання шукати нові, креативні підходи до давно знайомих речей. Але заощадження не виключає комфорт під час навчання. Тобто правильне заощадження має початись з ввімкнення лише того, що дійсно використовується. 

Девізом групи стали слова «Заощадити можна лише те, що можна виміряти!». 

Тому вимірювали якість освітлення (нормою для класних кімнат є освітлення не менше 300 люксів денний час), температуру повітря (норма в межах 17-20 градусів), рівень СО2 та вологість повітря (норми становлять не менше 40-60%) в шкільних приміщеннях. На жаль, в Україні немає (не затверджено на рівні держави) гранично допустимих норм вмісту СО2 в повітрі житлових і громадських споруд. У країнах Європи, США і Канаді вміст СО2 у повітрі житлових і громадських будівель не повинен перевищувати 0,1 % (1000 ррm). При довготривалому перебуванні в закритих приміщеннях (понад 6-8 годин) фахівці з гігієни рекомендують середній вміст СО2 на рівні 0,05 % (500 ррm).

Результати вимірювання температури повітря: в кабінетах, вікна яких виходять на сонячну сторону, температура повітря була більшою, в кабінетах, де сонця майже не буває меншою. Тому було б доречним встановити термостатичні вентилі в кабінетах, де майже завжди світить сонце, для того, щоб зменшити рівень опалення, замість того, щоб відкривати повністю вікна взимку. Занадто низька температура була в 308 та в 203 кабінетах - менше 17 градусів. В інших кабінетах температура була в межах 20-22 градусів.

Результати вимірювання освітленості: . Освітлення в деяких кабінетах було завеликим, а в деяких навпаки. Наприклад, за столом Олександра Едуардовича школяри виміряли лише 255 люксів, що може призводити до псування зору, якщо тривалий час працювати при такому освітленні. Це стосується також і учнів,що навчаються в тих кабінетах, де освітлення було нижче норми (270-280 люксів). Це такі кабінети як кабінет фізики, хімії. Проте у більшості кабінетів надто багато світла (400-450 люксів), що вказує на надмірне використання освітлення.

Вимірювання вологості: повітря в більшості кабінетів було надто сухим, відносна вологість становила менше 40%, що може призводити до швидкого поширення вірусів та ГРВІ, тому повітря потрібно зволожувати.

І останній пункт наших вимірів – рівень СО2. Виміри ми робили під час уроків, тому рівень СО2 був вище норми, тобто провітрювати класні кімнати потрібно, але рівень СО2 залежить також і від вентиляційної системи будівлі. Тому що,  якщо повітря очищувати за рахунок провітрювання, тоді взимку ми втрачатимемо тепло у приміщенні, а за рахунок вентиляційних систем повітря очищується без втрати тепла.

Крім того, учні провели експеримент, у якому протягом тижня контролювали вимкнення світла у класних кімнатах під час перерв. За допомогою таких нескладних кроків було значно знижено використання електроенергії в нашій школі .Учні, що проводили ретельний аудит школи, побачили найпотаємніші місця, куди жодному учневі заходити ще ніколи не доводилось - підвали, чердак, дахи.

В рамках проекту «Збережи енергію» учні нашої школи мали можливість поспілкуватись із спеціалістами Київського  Центру енергоефективності, дізнатись, як розуміють  енергозбереження та енергоефективність спеціалісти в цій галузі.  Під час проектних днів у школі відбувся майстер-клас «Ефекти від утеплення будинка» за участю представника Київського Центру енергоефективності Вадима Литвина, під час якого за допомогою спеціальних приладів школярі вимірювали температуру будівлі нашої школи і з тепер впевненістю ми  можемо констатувати той факт, що температура стін з різних сторін будівлі різна. З одного боку це природньо, тому що південна сторона будівлі освітлюється інтенсивно сонячними променями, а північна сторона більш холодніша та волога. Але також учні помітили, що стіни так званого нового корпусу холодніші від стін основної будівлі. Як виявилось, це пов'язано із використанням різних будівельних матеріалів та товщиною стін. 

Не оминули учні й таку значну сферу впровадження енергоефективності, як використання сонячної енергії. Проаналізувавши отримані під час теплового аудиту результати, учні дійшли висновку що навіть зараз, коли будівлі школи не обладнані жодною з енергозберігаючих технологічних наробок, сонячна енергія є значущим фактором підтримання належного мікроклімату у шкільних приміщеннях. Якщо встановити сонячні панелі на даху нового корпусу, то обєму виробленої енергії буде достатньо для підігріву води в їдальні або освітлення цілого поверху.

Тож школярі створили проект перетворення сорокової на Solarschule - Сонячну школу, тобто школу, що забезпечує свої енергопотреби за рахунок використання сонячної енергії.  Звісно, встановлення сонячних батарей на даху нашої школи потребує спеціальних розрахунків та капіталовкладень, але виробництво струму за допомогою сонячної енергії є для України одним із пріоритетних напрямків в найближчому майбутньому.

В ході експрес-енергоаудиту було виявлено, що однією із основних проблем в нашій школі є відсутність ефективного регулювання системи теплоспоживання, що призводить до перевитрат теплової енергії, особливо в весняний та осінній період.  У нашій школі велика частина навчальних кабінетів має вікна на південну сторону і температура в цих приміщеннях завжди є вищою, ніж в кабінетах, де вікна виходять на північ, схід чи захід, і є доцільним замінити в нашій школі батареї опалення на сучасні радіатори, оснащені регуляторами, за допомогою яких можна вимкнути або зменшити опалення в окремо взятій кімнаті, якщо занадто жарко. З тим, як працюють подібні прилади учні школи познайомились під час перебування у Німеччині. Таким способом школа могла б зменшити витрати на опалення. 

Працюючи над цим проектом, учні дізнались, що в м.Києві в даний момент існує програма по модернізації Індивідуальних Теплових Пунктів, запроваджена Комунальним підприємством «Група впровадження проекту з енергозбереження» та Департаментом житлово-комунальної інфраструктури, тому учні-учасники проекту запропонували адміністрації школи ініціювати через Управління освіти, молоді та спорту включення до цієї програми нашої школи та прискорення робіт по модернізації системи опалення. 

Також школярі, за  підсумками виконаного енергоаудиту будівлі школи і прилеглої території, розробили й передали шкільній і районній державній адміністраціям свої пропозиції з покращення використання енергії.

Робота над проектом допомогла замислитись і над проблемою, якій всі намагаються приділяти якнайменше уваги, зробивши її найнепомітнішою, але яка залишається такою вагомою - над проблемою сміття. Вважаючи на те, що значною частиною шкільних відходів є папір, учні запропонували налагодити співпрацю з ПП «Обухівміськвторресурси», у рамках якої започаткували у школі збирання паперових відходів для подальшої переробки та повернення у школу вже у вигляди паперових виробів.

Робота над проектом «Збережи енергію!» не обмежилась тільки стінами школи, учні провели також аудит прилеглого до школи мікрорайону: провели опитування жителів району - як вони економлять і чи економлять енергоресурси взагалі? що вони хотіли б покращити в нашому районі? Учні обстежили район та сфотографували недоліки у енергозбереженні за такими параметрами: марнування енергії, небезпека для життя та недоліки планування; також були виявлені можливі переваги, які потребують подальшого розвинення. Так, виявлено, що в мікрорайоні вже запроваджено роздільне збирання сміття, хоча й в недостатньому обсязі; виявлено декілька прикладів встановлення раціональних освітлювальних приладів з датчиками руху.

Для того, щоб представити результати цього обстеження, учні виготовили 3D-конструкцію - макет мікрорайону, який наочно демонструє всі зібрані під час аудиту дані.

Головним висновком цього дослідження, стала думка учнів, що енергоефективність - це не лише вимкнення зайвих приладів, а й планування у розвитку міста чи району будівництва майбутнього - високоефективних будинків з найвищим рівнем комфорту та мінімальним споживанням енергії, завдяки чому зменшуватиметься негативний  вплив на клімат місцевості та поліпшуватиметься  комфорт мешканців району.

 

Прочитано 1880 раз Последнее изменение Вторник, 01 Декабрь 2015 02:32
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube