Друк

27лютого до Zirkova40 завітали автори художнього фільму "Заборонений" Сергій Дзюба та Артеній Кірсанов. .

 
 Учні 10-11 класів мали змогу переглянути фільм , поспілкуватися з авторами , дізнатися більше про історію життя і боротьби Василя Стуса.
Це історично правдива, але художня розповідь про складне життя видатного українського поета, дисидента та борця за українську незалежність двадцятого століття.

Назва “Заборонений” яскраво розкриває ставлення радянської влади  до поета. За власні переконання, боротьбу з лицемірством, брехнею, «шараварщиною» і «гопашною Україною», за бажання  поставити українську літературу на європейський  рівень, Стус зазнав репресій.

Усі його роботи за життя так і не були надруковані,  більше того – були заборонені владою.

«... з панами із жовтоблакитних куренів мені не по дорозі, із недобитками бандерівських охвість – мені не по дорозі. Вони мої вороги, бо це вороги українського радянського народу...».

 

«Мені дуже прикро, що, втративши пильність радянської людини, я міг дозволити собі цілий ряд недоречних, зарізких, ідейно шкідливих віршів, віршів, які, будучи позбавлені потрібної конкретизації, можуть бути віднесені до іншого часу, а відтак трактуватися в антирадянському дусі»

 
Цими цитатами можна збити з пантелику. Це слова із так званого "покаянного листа". Це слова ... Василя Стуса!

Маємо надію, що ці слова багатьох  змусили взяти в руки книгу і все ще раз перечитати!

10 цікавих фактів про кінострічку.

  • Перша назва фільму «Стус – Птах душі». Саме так називалась остання, вилучена у концтаборі, збірка віршів Василя Стуса.
  • Режисером фільму став Роман Бровко, авторами сценарію – Сергій Дзюба і Артемій Кірсанов, продюсером – Артем Денисов.
  •  Проект цього фільму став одним із переможців 10-го конкурсного відбору Держкіно.
  • Повний бюджет картини Стус становить 38 млн 529 тис. грн, з яких Держкіно виділить 19 млн 264,5 тис. грн.
  •  Зйомки фільму почалися 29 квітня 2018 року на вулиці Хрещатик.
  • Картину також знімали в колонії суворого режиму в Березані.
  • У фільмі про Стуса знімалися Дмитро Ярошенко, Діана Розовлян, Євгенія Гладій, Олег Масленніков, Карина Шереверова, Віталій Салій, Мирослава Філіпович, Денис Роднянський та інші.
  • На роль Василя Стуса претендувало близько 50 кандидатів.
  • Режисер Роман Бровко поставив мету показати Стуса не як героя чи ікону, а як друга, чоловіка, батька і, в першу чергу, людину.
  • Перед початком зйомок сценаристи фільму опитували перехожих на вулиці про те, що вони знають про Василя Стуса – мало хто зміг відповісти, чим саме відомий Василь Стус.
 

 

 

Перегляди: 101