Скарлатина - це інфекційне захворювання, яке викликає ß-гемолітичний стрептокок групи А. Для хвороби характерні дрібні точечні висипання, підвищення температури і озноб, загальна інтоксикація.
Скарлатина – це гостре інфекційне захворювання, яка викликається бета-гемолітичним стрептококом групи А. Найчастіше хворіють діти переважно у віці 2-10 років. Хвороба передається повітряно-крапельним та контактно-побутовим шляхом (наприклад, через предмети побуту, іграшки та інше).
Для скарлатини характерні симптоми загальної інтоксикації, ангіна та висип на шкірі. Початок хвороби гострий. Тривалість інкубаційного періоду – від декількох годин до 7 – 12 днів.
Симптоми:
- різке підвищення температури тіла до 38,5-40 °C
- головний і м’язовий біль
- сонливість, загальна слабкість, дратівливість і втома
- біль у горлі, почервоніння і нальоті на мигдалинах
- сухість шкіри
- може бути блювота
Основні симптоми скарлатини є ангіна, висип та палаючий зів. Висип з’являється на 1-2 день хвороби. Найбільше висип сконцентрований на згинальних поверхнях кінцівок, природних складках, передній і боковій поверхні шиї, боковій поверхні тулуба, животі. Особливістю шкірних змін при скарлатині є відсутність висипу біля носа і губ. Блідий носогубний трикутник особливо видно на тлі червоних щік і припухлих губ.
Протягом перших 3-х днів хвороби на язиці з’являється білий наліт, проте за 4-5 днів він поступово зникає і язик набуває яскраво-малинового кольору з набряклими сосочками.
Лікування такого захворювання, як скарлатина, може проводитися в умовах стаціонару медичного закладу, або вдома. Як правило, хворі на скарлатину лікуються вдома. Потрібно дотримуватися ліжкового режиму та рекомендацій лікаря (сімейний лікар, лікар-інфекціоніст). Скарлатина лікується курсом антибіотиків, оскільки якщо вчасно не почати лікування, у дітей можливий розвиток різних ускладнень хвороби. Для полегшення загального стану здоров’я хворого рекомендується:
- полоскання ротової порожнини, горла;
- препарати, які знімають свербіж у місцях висипань.
Необхідність госпіталізації визначається в кожному конкретному випадку з урахуванням віку дитини, ступеня тяжкості патології, наявності ускладнень і загальної симптоматики хвороби.
Профілактика хвороби
Щеплення від скарлатини немає. Для профілактики та зниження ризику зараження скарлатиною варто дотримуватися простих правил:
- провітрюйте приміщення;
- гуляйте на свіжому повітрі та мийте руки після вулиці і перед їжею;
- уникайте контакту з хворими людьми;
- займайтеся зміцненням імунної системи у дитини;
- збалансуйте раціон харчування;
- звертайтесь до медичного закладу при появі перших ознак зараження.
Оскільки скарлатина має високу заразливість, і діти – це найбільш вразлива категорія, необхідно дотримуватися заходів профілактики для зниження ризику інфікування. При захворюванні дуже важлива рання діагностика і вчасно призначене лікування.
Дбайте про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких.
З повагою, адміністрація школи.